Protokół HART

Image

W przypadku protokołu HART użytkownik ma do dyspozycji sygnały z zakresu 4...20 mA oraz inne funkcje parametryzacji i funkcje diagnostyczne oraz dane procesu.

Image

Protokół HART to wiodąca technologia komunikacyjna w przemyśle procesowym. Protokół HART umożliwia przesyłanie cyfrowych komunikatów za pomocą sygnałów analogowych 4...20 mA. Wybór sposobu komunikacji pomiędzy urządzeniami obiektowymi i systemem sterowania za pomocą zgodnych z protokołem HART złączy Phoenix Contact to niezawodne i atrakcyjne cenowo rozwiązanie.

Zalety dla klienta

  • Prosta struktura niezawodnej cyfrowej sieci komunikacyjnej dzięki wykorzystaniu istniejącego okablowania 4...20 mA
  • Wydajna konfiguracja urządzeń polowych i oraz diagnostyka stanu dzięki dostępowi w trybie on-line
  • Zwiększenie dyspozycyjności instalacji dzięki prewencyjnej identyfikacji odchyleń i usterek
  • Bezzakłóceniowa dwukierunkowa wymiana danych za pomocą wzmacniaczy separujących transparentnych dla protokołu HART - rozdzielone galwanicznie, także do obwodów iskrobezpiecznych
  • Integracja informacji przekazywanych przez protokół HART do wydzielonych systemów inżynieryjno-zarządzających - za pomocą wieloczłonowych rozwiązań HART
  • Zapewnienie komunikacji na dużych dystansach oraz ekonomiczna metoda doposażenia instalacji w urządzenia do komunikacji bezprzewodowej WirelessHART.

Niezawodna technika analogowa jako nośnik informacji cyfrowych

HART (Highway Addressable Remote Transducer) to globalny standard protokołu w przemyśle procesowym. Z reguły kompatybilna z protokołem HART jednostka nadrzędna, np. urządzenie sterownicze lub kontrolne, komunikuje się ze zgodnym z protokołem HART urządzeniem obiektowym.

W ramach tej komunikacji następuje modulacja komunikatu cyfrowego za pomocą funkcji kluczowania częstotliwościowego FSK (Frequency Shift Keying) do postaci sygnału 4...20 mA i to bez jego przerywania.

Technika sygnałowa 4...20 mA to szybki i niezawodny standard, który pozwala przesłać właściwą wartość pomiaru z pola. Nałożony sygnał cyfrowy zawiera informacje dodatkowe, np. na temat konfiguracji urządzenia oraz dane diagnostyczne. Pozwala to zwiększyć dyspozycyjność oraz wydajność instalacji użytkownika.