Istniejąca rodzina EKS została rozszerzona o kolejną serię – EKS Light – którą można rozpoznać po czarnym panelu przednim.
W nowym urządzeniu skupiono się przede wszystkim na opracowaniu prostej koncepcji przyłączenia, jak również możliwości szybkiej i przez to ekonomicznej integracji ze środowiskiem sterowniczym oraz kompatybilności z EKS poprzez zastosowanie identycznych Kluczy Elektronicznych.
System Kluczy Elektronicznych stanowi już część wielu aplikacji wykorzystujących elektroniczne zarządzanie dostępem za pomocą komputera i systemów sterowniczych. Użytkownik wykorzystuje Klucz Elektroniczny z Transponderem RFID celem weryfikacji tożsamości przez czytnik Kluczy Elektronicznych. Dzięki specjalnej konstrukcji czytników Kluczy Elektronicznych, Klucz Elektroniczny można umieścić w instalacji podczas pracy.
EKS jest stosowany powszechnie wśród producentów i dostawców w sektorze motoryzacyjnym. Dalsze zastosowania obejmują użytkowanie w przemyśle nastawionym na proces np. w produkcji żywności, środków farmaceutycznych lub chemicznych. Ochrona dostępu do procesów krytycznych jest sprawą najwyższej wagi w omawianych tutaj typowych zastosowaniach.
Istniejąca rodzina EKS została rozszerzona o serię EKS Light, która umożliwiła firmie EUCHNER udostępnienie technologii EKS do celów małych i zdecentralizowanych aplikacji.
Dzięki bezstykowemu przesyłowi danych możliwe było zapewnienie czytnikom Kluczy Elektronicznych znacznego stopnia ochrony po stronie dostępu. Solidna budowa zyskała serii EKS miano jednego z niewielu systemów rzeczywiście kompatybilnych z potrzebami branży.
Wersja kompaktowa EKS
Czytnik Kluczy Elektronicznych i układ elektroniczny stanowią jednostkę wyposażoną w interfejs. Klucz Elektroniczny wsuwany jest do czytnika, w którym zostaje zatrzymany. Kompaktowy czytnik Kluczy Elektronicznych EKS Light można rozpoznać po czarnym panelu przednim.
Więcej opcji z EKS
W tym przypadku czytnik Kluczy Elektronicznych i układ elektroniczny montowane są osobno. Modułowy czytnik Kluczy Elektronicznych umożliwia rozpoznanie Klucza Elektronicznego z przodu w momencie zbliżenia. W razie konieczności Klucz Elektroniczny może zostać przyłożony z pozycji wiszącej. Dzięki modułowej konstrukcji układ elektroniczny można pomieścić w osobnym złączu interfejsowym montowanym w szafce sterowniczej lub na szynie DIN.
Specjalne funkcje i zalety modułowego czytnika Kluczy Elektronicznych:
Niewielka głębokość instalacji pozwala na instalację także w płaskich panelach sterowniczych. Ponieważ wersja ta mieści się w otworze o średnicy Ø 22,5 mm, często stanowi ona najlepszą opcję szczególnie w przypadku adaptacji.
Czytnik Kluczy Elektronicznych zaprojektowano do zastosowań w obszarach sanitarnych, w których łatwość czyszczenia urządzeń jest szczególnie ważna. Plastik o dużej masie cząsteczkowej umożliwia zastosowanie także w przemyśle żywnościowym.
Wersja FSA (Do Zastosowań Bezpiecznych)
Czytnik Kluczy Elektronicznych EKS Light jest dostępny w wersji FSA (Do Zastosowań Bezpiecznych) jako rozwiązanie alternatywne. W celu rozwiązania powszechnego problemu ingerencji w osłony zabezpieczające EKS został rozszerzony o aplikacje zabezpieczające wraz z możliwością wyboru trybu pracy. Prawa dostępu przydzielane są w pierwszym kroku, zaś wybór pożądanego trybu pracy odbywa się za pośrednictwem innego urządzenia w drugim kroku. Przeszkolony personel otrzymuje upoważnienie do wykonania szczególnie ważnych ustawień lub prac konserwacyjnych w specjalnym trybie pracy przystosowanym do warunków zagrożenia.
Wersja FSA zawiera dodatkowy półprzewodnikowy styk przełączany, za pomocą którego można wygenerować sygnał bezpiecznego wyłączania. W tym celu konieczne jest wykonanie analizy bezpieczeństwa poniżej. EKS Light FSA można wówczas zastosować do zadań związanych z bezpieczeństwem. Reset maszyny do bezpiecznego trybu pracy wykonuje się, usuwając Klucz Elektroniczny.