RPS

RPS


     

Image

Przełączniki linkowe RPS są urządzeniami zatrzymania awaryjnego do ochrony dużych, kosztownych maszyn lub obszarów instalacji, których nie można chronić za pomocą obudowy lub pokrywy. Obszary instalacji lub maszyny można natychmiast rozłączyć z dowolnego punktu obszaru roboczego w przypadku niebezpieczeństwa.

 

  • Urządzenie zatrzymania awaryjnego z mechanizmem zapadkowym zgodnie z EN ISO 418 i EN 60204-1
  • Szybkie i proste mocowanie linki do przełącznika za pomocą naprężnika
  • Funkcje ZATRZYMANIA AWARYJNEGO i funkcja resetu połączone w obudowie przełącznika
  • Wskazania poprawnego naprężenia linki
  • Trzy wejścia kablowe M20 x 1,5
  • Elementy przełącznikowe z czterema stykami

 

Zadanie przełączników linkowych

Odległość, z której można spowodować wyłączenie jest o wiele większa niż w przypadku przełączników z przyciskiem ZATRZYMANIA AWARYJNEGO, ponieważ zadziałanie jest możliwe na całej długości sznura, a nie tylko w małym obszarze znajdującym się w obrębie przełącznika Przełączniki linkowe stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zabezpieczenia dużych obszarów podatnych na zagrożenia, w których nie ma możliwości zamontowania obudowy lub pokrywy.

 

Zaletą jest możliwość rozłączenia obszarów instalacji lub maszyny z dowolnego punktu obszaru roboczego w razie niebezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie w innym przypadku konieczna byłaby instalacji osobnych przycisków ZATRZYMANIA AWARYJNEGO z zapadką w krótkich odległościach od siebie.

 

Działanie i technologia przełączników linkowych

Standard EN 60947-5-5 – 6 (wymogi dla przycisków ZATRZYMANIA AWARYJNEGO i przełączników linkowych) określa pewne wymogi, które przełączniki sznurowe muszą spełniać, a które z tego właśnie powodu definiują sposób działania tego typu przełączników. Urządzenie zapadkowe (przełącznik ZATRZYMANIA AWARYJNEGO) musi zostać zresetowane przez obrót klucza, obrót przycisku w określonym kierunku lub przez pociągnięcie. Przełączniki linkowe są zazwyczaj rozłączane poprzez pociągnięcie stalowej linki w plastikowej oprawie (inaczej zwanej linką bezpieczeństwa lub linką zaciągową). Ponadto, przełączniki linkowe firmy EUCHNER posiadają przycisk ZATRZYMANIA AWARYJNEGO na obudowie, który wywołuje ten sam skutek. W chwili wyłączenia styki bezpieczeństwa zostają uruchomione, a wygenerowany sygnał zatrzymania wyłącza maszynę. Pionowa siła rozciągająca, która działa na drut lub linkę, generując sygnał ZATRZYMANIA AWARYJNEGO (rozwarcie styku) musi być mniejsza niż 200 N, zaś odchylenie pionowe drutu lub linki, niezbędne do wygenerowania sygnału ZATRZYMANIA AWARYJNEGO musi wynosić mniej niż 400 mm. Sygnał ZATRZYMANIA AWARYJNEGO musi zostać wygenerowany także w przypadku zerwania lub odczepienia drutu/linki. Oznacza to, że wszelkie usterki urządzenia bezpieczeństwa zostaną natychmiast odnotowane, a funkcja bezpieczeństwa nigdy nie przestaje działać.

 

W tym celu przełącznik linkowy posiada jedną pozycję centralną i dwie pozycje wyłączenia. Przełącznik jest pozycji centralnej podczas działania maszyny. W przypadku pociągnięcia lub zerwania linki bezpieczeństwa, przełącznik przechodzi z pozycji centralnej do jednej z pozycji wyłączenia, powodując zatrzymanie maszyny. Przełączniki linkowe firmy EUCHNER posiadają okienko, przez które można zobaczyć, w jakiej pozycji znajduje się przełącznik.

 

Instalacja i mocowanie linki

Instalacja

Zgodnie z EN 418 – 4.4 przyciski ZATRZYMANIA AWARYJNEGO muszą być zainstalowane w sposób umożliwiający łatwy dostęp oraz bezpieczną obsługę przez osoby, które pracują w warunkach podwyższonego ryzyka. W przypadku użycia drutów/linek metalowych lub linek zasadne jest zastosowanie oznaczeń, które poprawią widoczność, tak samo jak w przypadku przełączników linkowych. Na łożysku wzdłużnych należy zainstalować sprężynę napinacza, aby zapewnić właściwe i zgodne z zasadami bezpieczeństwa wdrożenie systemu linkowego. Powyższe jest warunkiem koniecznym zadziałania funkcji niezależnego od kierunku wyłączania w dowolnym punkcie linki.

Mocowanie linki

Wersje RPS... SC i RPS... PC

Wyjąć linkę z powłoki i umieścić w głowicy zaciskowej. Aby zapobiec ześlizgnięciu się linki zaciągowej, powłoka linki nie może dostać się do głowicy zaciskowej.

Umiejscowić linkę w taki sposób, aby oznaczenie zamka było w pozycji centralnej, i zacisnąć ją mocno za pomocą wkrętu z łbem sześciokątnym.

Mocno pociągnąć za linkę zaciągową kilka razy, aby ją rozciągnąć, a następnie zresetować przy użyciu głowicy zaciskowej.

Ustawić oznaczenie zamka w pozycji centralnej, obracając oś uruchamiania.

Aktywować przełącznik linkowy, obracając gałką Reset w kierunku zgodnym ze strzałką (RPS...SC) lub przez pociągnięcie (RPS...PC).

 

Kierunek linki bezpieczeństwa można zmienić za pomocą wielokrążków lub śrub oczkowych. Możliwe są zmiany kierunku do maks. 90 stopni. Wielokrążki linowe mają tę zaletę, że siły tarcia pomiędzy linką bezpieczeństwa a punktami kierunków są małe.

Zależność pomiędzy długością linki a temperaturą

Podczas planowania instalacji bezpieczeństwa wykorzystujących przełączniki linkowe, należy wziąć pod uwagę zależność instalacji i linki bezpieczeństwa od temperatury tak, aby zapobiec zadziałaniu przełącznika wskutek zmiany temperatury. W ty celu należy ustalić długość linki, a punkt wyłączenia należy odpowiednio wyregulować. Poniższy wykres pokazuje związek pomiędzy długością linki a temperaturą. Instalacja powinna odbywać się w temperaturze 20 stopni Celsjusza.