CES-AP

CES-AP



Image

Kompaktowe przełączniki bezpieczeństwa w rodzinie systemów CES-A .... łączą w jednej obudowie głowicę odczytu i jednostkę analizującą. Przełączniki bezpieczeństwa posiadają dwa wyjścia bezpieczeństwa i jedno wyjście monitoringu Wszystkie wyjścia są półprzewodnikowe.

  • Głowica odczytu i elektroniczny układ analizy w jednej obudowie.
  • Wyjście półprzewodnikowe
  • Wyjścia bezpieczeństwa do przełączania bezpośredniego do 4 A
  • Podłączenie obwodu bezpieczeństwa przy pomocy konektora wtykowego M23

 

Bezkontaktowy przełącznik bezpieczeństwa CES-AH

 

Opis funkcjonalny

 

Kodowany Elektroniczny Przełącznik Bezpieczeństwa CES składa się z dwóch komponentów:

  • Kodowany aktuator
  • Jednostka analityczna/głowica odczytu

 

W przypadku urządzeń opisanych w tej sekcji, głowica odczytu i jednostka analizująca znajdują się w jednej obudowie.

 

Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP67, przełącznik ten można zastosować bezpośrednio na osłonie zabezpieczającej w bardzo nieprzyjaznym środowisku. Technologia półprzewodnikowa pozwoliła na osiągnięcie kompaktowej konstrukcji jednostki analitycznej oraz niepowodującej zużycia techniki przełączania o praktycznie nieograniczonej liczbie cykli pracy.

 

Urządzenia w rodzinie systemów CES-AH - .... posiadają specjalne wyjścia bezpieczeństwa nadające się do bezpośredniego przełączania wysokich obciążeń. W określonych zastosowaniach nie ma zatem potrzeby przyłączania przekaźników mocy lub styczników pomiędzy.

 

Informacje z kodowanego aktuatora odczytywane są przez jednostkę analityczną i przetwarzane w tym samym punkcie. Transfer sygnałów statycznych (informacji, czy drzwi są otwarte czy zamknięte) do najwyższego poziomu mechanizmu przełącznikowego umożliwia wykorzystanie w systemie kabli połączeniowych o długości do 50 m.

 

Okablowanie szeregowe tzn. kaskadowanie kilku jednostek analitycznych jest możliwe. Funkcja ta pozwala na wdrożenie zdecentralizowanych koncepcji okablowania przełączników bezpieczeństwa CES.

 

Ściślej mówiąc, główną zaletą systemu jest to, że umiejscowienie jednostki analitycznej bezpośrednio przy osłonie zabezpieczającej oszczędza miejsce w szafce sterowniczej.

 

Operator systemu może odczytać bieżący stan przełącznika bezpieczeństwa z dwóch wskaźników LED (jeden o podwójnej funkcji). Ewentualne usterki jednostki analitycznej sygnalizowane są za pomocą czerwonej diody LED. W razie konieczności przeprowadzenia prac serwisowych, przełączniki bezpieczeństwa podłączone za pomocą konektora wtykowego M23 można wymienić w kilka sekund. EUCHNER dostarcza odpowiadający konektor przeciwny.

 

Przełączniki bezpieczeństwa posiadają odcinek działania o długości do 27 mm w zależności od aktuatora. W porównaniu z mechanicznymi przełącznikami bezpieczeństwa, montaż jednostki jest prostszy, a listwy drzwi wymagają znacznie mniejszej precyzji. Dlatego też koszt montażu i konserwacji jest znacznie niższy.

 

Przełącznik bezpieczeństw ze zintegrowaną jednostką analityczną i głowicą odczytu jest zamocowany do nieruchomej części osłony zabezpieczającej. Zamocowany do osłony zabezpieczającej aktuator zostaje przesunięty w kierunku głowicy odczytu poprzez zamknięcie drzwi. Po osiągnięciu odległości załączenia, moc zostaje podana do aktuatora przez indukcyjną głowicę odczytu, co umożliwia transfer danych.

 

Odczytany wzór bitowy porównywany jest z kodem zapisanym w jednostce analitycznej. Jeśli dane pasują, wówczas wyjścia bezpieczeństwa zostają aktywowane (wyjścia półprzewodnikowe). Tutaj można zintegrować także pętlę informacji zwrotnej.

 

Aby załączyć wyjścia bezpieczeństwa, na wejściu START musi być napięcie UB. Napięcie to może zostać dostarczone za pomocą mostka zwierającego (uruchomienie automatyczne) lub przycisku start.

 

Dzięki funkcji dynamicznego odpytywania aktuatora, jak również konstrukcji elektronicznego układu bezpieczeństwa o nadmiarowym charakterze, wyposażonym w dwa wyjścia bezpieczeństwa dla informacji zwrotnej, jednostka analityczna przechodzi w stan bezpieczny po wystąpieniu każdej wykrywalnej usterki.

 

Wyjścia bezpieczeństw zamykają obwód bezpieczeństwa w razie otwarcia osłony zabezpieczającej. Stan wyjść bezpieczeństwa jest monitorowany zewnętrznie przez dwa mikroprocesory.

 

Aby sprawdzić funkcję bezpiecznego przełączania, wyjścia bezpieczeństwa LA i LB należy wyłączać na ok. 6 ms w regularnych odstępach. Podłączone obciążenia muszą tolerować tego typu pulsy. Zastosowanie tego typu pulsów prowadzi także do wykrycia niebezpiecznego zwarcia 24 V na wyjściach LA i LB. W razie usterki, wyjścia bezpieczeństwa zostają wyłączone, a dioda LED świeci się na czerwono. Dwa wskaźniki LED (o różnych sekwencjach migania) na urządzeniu umożliwiają dokonanie szybkiej diagnozy.

 

Jednostka analityczna posiada nadmiarową konstrukcję układu przełącznikowego, wyposażoną w automonitoring. Oznacza to że system bezpieczeństwa nadal działa pomimo wystąpienia awarii komponentu.

 

Niebezpieczne zwarcie pomiędzy wyjściami LA i LB nie zostaje wykryte przez przełącznik bezpieczeństwa. W pewnych warunkach jednak możliwe jest wykluczenie awarii zgodnie z  EN 13849_1 sekcja 7.3 (kładzenie kabli połączeniowych z zabezpieczeniem).

 

Zalety

  • Przeniesienie analizy z szafki sterowniczej do systemu
  • Oszczędność miejsca w szafce sterowniczej
  • Możliwa zdecentralizowana koncepcja okablowania
  • Przyłączenie do bezpiecznych systemów sterowniczych
  • Połączenie szeregowe maks. 3 kolejnych urządzeń
  • Połączenie za pomocą konektorów wtykowych M23
  • Wykluczenie usterek okablowania
  • Wyjścia bezpieczeństwa odporne na zwarcia
  • Wysoka niezawodność
  • Duża odległość działania do 27 mm w zależności od aktuatora z dodatkową histerezą
  • Duże tolerancje mechaniczne dla prowadnicy drzwi
  • Możliwa jest instalacja równo z panelem drzwi

 

Bezpośredni odczyt i analiza

Kompaktowe przełączniki bezpieczeństwa w rodzinie systemów CES-AH .... łączą w jednej obudowie głowicę odczytu i jednostkę analizującą. Przełączniki posiadają dwa wyjścia bezpieczeństwa Wszystkie wyjścia są półprzewodnikowe.

 

Przykład podłączenia CES-AH

Wewnątrz urządzenia, wyłączenie dwóch wyjść LA i LB odbywa się dwukanałowo. Każde z wyjść reprezentuje osobne wyjście bezpieczeństwa.

1) Obciążenie, np. zezwój zaworu, silnik DC, obciążenie oporowe, itd.

2) W przypadku obciążeń indukcyjnych, użycie samodzielnie działających diod jest konieczne do zabezpieczenia wyjść na przełączniku bezpieczeństwa

 

Montaż

W przypadku montażu kilku przełączników bezpieczeństwa, należy zachować określoną odległość minimalną w celu uniknięcia wzajemnych zakłóceń.

 

Powiadomienie o położeniu aktuatora w obszarze granicznym

Jeśli drzwi bezpieczeństwa osuną się z czasem, aktuator może znaleźć się poza odległością działania głowicy odczytu. Urządzenie rozpoznaje sytuację i wskazuje, że aktuator znajduje się w zakresie granicznym. To umożliwia odpowiednio szybkie wyregulowanie drzwi.

 

Przyłączenie do bezpiecznych systemów sterowniczych lub przekaźników bezpieczeństwa

Nie należy stosować systemu sterowniczego lub przekaźnika bezpieczeństwa, które wykorzystują pulsy, do monitorowania pod kątem zwarć. Nie należy także wyłączać funkcji pulsów w tych urządzeniach. Przełącznik generuje własne sygnały zegarowe na liniach wyjścia OA/OB. Urządzenie umieszczone poniżej musi tolerować tego typu pulsy, mogące mieć długość do 0,4 ms.

Wejścia na urządzeniu umieszczonym poniżej muszą być odpowiednie do urządzeń załączających (wyjścia pnp), ponieważ dwa wyjścia na przełączniku bezpieczeństwa dostarczają napięcie +24 V w stanie załączonym.

 

Wyjście OUT

(w zależności od wersji)

Wyjście półprzewodnikowe OUT zostaje przełączone, jeśli osłona zabezpieczająca jest zamknięta (aktuator w odległości działania). Nie należy używać do funkcji związanych z bezpieczeństwem.

 

Wyjście DIA

(w zależności od wersji)

Wyjście półprzewodnikowe DIA zostaje przełączone w stanie awaryjnym. Nie należy używać do funkcji związanych z bezpieczeństwem.

 

Wejście Reset

(w zależności od wersji)

Przełącznik w stanie awaryjnym można zresetować za pomocą wejścia Reset. Aby tego dokonać, należy podać napięcie 24 V do wejścia RST przez przynajmniej 3 sekundy. Aby dokonać resetu usterki,  nie trzeba odłączać zasilania.