Głowice odczytu kodowane transponderem.
Głowica odczytu mocowana jest do nieruchomej części osłony zabezpieczającej, a następnie podłączana do jednostki analizującej za pomocą ekranowego kabla dwużyłowego. Zamocowany do osłony zabezpieczającej aktuator zostaje przesunięty w kierunku głowicy odczytu poprzez zamknięcie drzwi. Po osiągnięciu odległości włączania, do aktuatora zostaje podana moc przez głowicę odczytu. Ta zaś przekazuje dane z aktuatora do jednostki analizującej.
Głowice odczytu kodowane transponderem
Aktuator i głowica charakteryzują się działaniem na znaczne odległości, jak również dużą histerezą. Niewspółosiowe umiejscowienie drzwi nie skutkuje zatem niepożądanym wyłączeniem systemu. W przypadku umiejscowienia aktuatora dokładnie na granicy odległości załączenia, drganie osłony zabezpieczającej nie spowoduje niepożądanego zatrzymania maszyny.
Budowa i funkcjonalność
Głowica odczytu CES i solenoid zintegrowane są z głowicą odczytu CEM. Głowica odczytu CEM podłączona jest do jednostki analitycznej CES za pomocą okrągłego konektora wtykowego M8. Aktuator CEM o identycznej budowie, oprócz transpondera, zawiera także metalową płytkę, która działa jako twornik zezwoju solenoidu.
Gdy drzwi bezpieczeństwa są zamknięte, aktuator CEM wchodzi w odcinek działania głowicy odczytu CEM. Przekazane zostają sygnały z transpondera, a następnie jednostka analityczna zamyka styki bezpieczeństwa i ustawia wyjście OUT do wartości "wysokiej." Podanie napięcia do solenoidu obsługującego głowicę odczytu CEM może wygenerować dużą siłę magnetyczną pomiędzy zezwojem (w głowicy odczytu) a twornikiem (w aktuatorze).
W zależności od konstrukcji, zastosowane zostają odpowiednio siły blokujące 500 N lub 1000 N pomiędzy aktuatorem CEM a głowicą odczytu CEM. Doświadczenie praktyczne pokazuje, że wspomniana siła magnetyczna skutecznie zapobiega otwarciu nawet, gdy użytkownik wywiera znaczny nacisk.
Zastosowanie głowicy odczytu w skrajnie nieprzyjaznym środowisku
Głowice odczytu CEM cechuje niezwykle solidna budowa. Wysoki stopień ochrony IP 67, jak również metalowa obudowa pozwalają na wykorzystanie głowicy odczytu w skrajnie nieprzyjaznym środowisku. Płyta twornikowa aktuatora CEM zawiera mocowania sprężynowe, co umożliwia jej przechylenie o maks. ± 4°. Stąd też, w razie zamknięcia źle wyprofilowanych drzwi bezpieczeństwa, aktuator CEM dokonuje samoregulacji niezależnie od powierzchni głowicy odczytu CEM. W przypadku zastosowania głowic odczytu CEM konieczne jest wyregulowanie drzwi bezpieczeństwa. W trakcie montażu głowicy odczytu CEM, konieczne jest jedynie dopilnowanie, aby aktuator CEM był prowadzony przed głowicą odczytu CEM, gdy drzwi są zamknięte, w celu wygenerowania dużej siły przyczepnej.
Ponieważ głowica odczytu CEM nie ma wielu ruchomych części, które mogłyby ulec zużyciu, jej żywotność jest praktycznie nieograniczona.
Inne wersje
EUCHNER oferuje dwie konstrukcje obudów CEM. Wersje te różnią się wymiarami, co uzależnione jest od wielkości solenoidu. Przełącznik bezpieczeństwa CEM o sile blokującej 1000 N stosowany jest do dużych, ciężkich drzwi bezpieczeństwa. Omawiana tutaj głowica odczytu zawiera dodatkowy konektor wtykowy M8 do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza LED. W momencie podania napięcia do zezwoju, użytkownik zostanie poinformowany, że drzwi bezpieczeństwa są w pozycji zablokowanej. Wyświetlacz w pobliżu klamki sprawdza się szczególnie w przypadku dużych, masywnych drzwi.
Mniejsza wersja głowicy odczytu CEM wywiera siłę blokującą ok. 500 N. Nadaje się ona do zabezpieczenia mniejszych drzwi oraz klap bezpieczeństwa.
Wskaźnik LED w gnieździe męskim M8 umieszczonym na głowicy odczytu powiadamia użytkownika o fakcie podania napięcia do solenoidu.
Remanencja
Szczątkowa indukcja magnetyczna (remanencja) powstała w solenoidzie blokady osłony, szczególnie podczas skrawania metalu, może powodować problemy. W stanie otwarcia skrawki metalu mogą utkwić w obrębie styku. Przy kolejnym zamknięciu osłony powstanie luka pomiędzy aktuatorem a głowicą odczytu, która będzie osłabiać siłę blokującą. Uniknąć tego można przy pomocy głowic odczytu bez remanencji. Są one rozmagnesowywane w momencie otwarcia osłony zabezpieczającej, co sprawia, że skrawki metalu przylegające do jej powierzchni odpadają.
Regulowana siła przyczepna
Wersja ta wywiera siłę przyczepną także przy wyłączonej blokadzie osłony. Ma to na celu np. zapobieżeniu otwarciu drzwi spowodowanemu drganiami lub podobnymi czynnikami. Siłę przyczepną można regulować do 30 N, 50 N lub 80 N przy pomocy złącza programującego.
Zalety
Ważne: Zastosowanie tego urządzenia jako blokady osłony jest możliwe tylko wtedy, gdy nie istnieje niebezpieczeństwo związane z przesuwem elementów maszyny. Blokada osłony stosowana jest jedynie do ochrony procesu.