Mobilny terminal ręczny MHT-G2 służy jako uzupełnienie Systemu CIS. Umożliwia on odczyt z oraz zapis na nośnikach danych niezależnie od lokalizacji. Podstawowa jednostka bazuje na komputerze przenośnym PSION WORKABOUT PRO z systemem operacyjnym Windows® Embedded CE.
Urządzenie zasilane jest ładowalną baterią litowo-jonową. Bateria w jednostce podstawowej jest ładowana przy pomocy stacji dokującej. Stacji dokującej można użyć także do transferu danych pomiędzy jednostką podstawową a komputerem za pośrednictwem portu USB. Karta pamięci SD jest umieszczona w jednostce podstawowej, zawierającej oprogramowanie do Kodowania Transponderowego CE (TCCE) do zapisu (programowania) i odczytu z nośników danych. Głowica odczytu/zapisu odpowiednia do nośnika danych jest montowana w jednostce podstawowej. W celu zwiększenia elastyczności zastosowania, głowica odczytu/zapisu może zostać przyłączona do terminalu ręcznego za pośrednictwem opcjonalnie dostępnego kabla zwijanego. Solidna, odporna na odpryski konstrukcja (IP54) gwarantuje poprawne działanie nawet w nieprzyjaznych otoczeniach przemysłowych.
Do obsługi mobilnego terminalu ręcznego niezbędne są następujące komponenty:
Dane mogą zostać wówczas odczytane przez system sterowniczy. Cztery przewody danych, podłączone bezpośrednio do układu Wejścia-Wyjścia w PLC reprezentują przypisane im liczby w systemie szesnastkowym za pomocą stanu wysokiego/niskiego (24V). Kable te mogą reprezentować dowolną wartość w systemie dziesiętnym z zakresu od 0 do 15. Pierwsza cyfra z nośnika danych jest wskazywana natychmiast na 4-bitowym przewodzie danych. Sygnały zegarowe z systemu sterowniczego umożliwiają odczyt maks. 32 cyfr w systemie szesnastkowym (16 bajtów) w przypadku CIS3/CIS3A i 8 cyfr w systemie szesnastkowym (4 bajty) w przypadku CIS3A-Mini.
W typowych zastosowaniach wykorzystywane są 2, 3 lub 4 cyfry z możliwych 8 lub 32, a następnie łączone w liczbę. W ten sposób np. 150 nośników produktu (3 cyfry) oznaczone 001, 002, 003 aż do 150 ponumerowane jest kolejno w notacji dziesiętnej. Nośnik danych posiada adres w zapisie danych, który przechowuje w systemie sterowniczym informacje dotyczące rzeczywistej produkcji.
Nośnika danych może zostać zapisany (zaprogramowany) do operacji związanych tylko z odczytem na żądanie klienta, a także widocznie oznakowany laserowo. W tym przypadku należy do zamówienia dołączyć formularz dotyczący programowania nośników danych i ich znakowania. Formularz ten jest dostępny na stronie www.euchner.de.
Posiadanie własnego urządzenia do programowania nośników danych znacznie zwiększa elastyczność. Głowica odczytu/zapisu z interfejsem szeregowym może być używana z komputerem w celu ułatwienia przesyłu danych do nośników danych (programowania). W tym celu oprogramowanie do Kodowania Transponderowego (TC) zostało zainstalowane na komputerze. TC jest edytorem ASCII/znaków w systemie szesnastkowym, który umożliwia łatwy zapis i odczyt z nośnika danych za pomocą komputera. Istnieje również możliwość zapisu i odczytu z nośników danych przy pomocy przenośnego mobilnego ręcznego terminalu MHT-G2. W tym celu zamontowano głowicę odczytu/zapisu odpowiednią do Systemu Identyfikacji. Odczyt i zapis (programowanie) nośników danych jest możliwe przy pomocy oprogramowania Kodowania Transponderowego CE (TCCE). TCCE jest edytorem ASCII/znaków w systemie szesnastkowym, które umożliwia łatwy zapis i odczyt z nośnika danych za MHT.
W przypadku stacji odczytu/zapisu z interfejsem szeregowym, przesyłanie danych odbywa się zgodnie z protokołem przesyłania 3964R. Polecenia np. dotyczące odczytu lub zapisu danych opisano w instrukcjach poszczególnych urządzeń.
Przyłączenie stacji odczytu/zapisu z interfejsem szeregowym do komputerowej aplikacji użytkownika jest obsługiwane przez opcjonalnie dostępne moduły ActiveX®1 (mogą zostać użyte, jeśli programy oparte na Microsoft Windows®1 obsługują ActiveX®1)). CIS można zatem używać w połączeniu z komputerowym oprogramowaniem sterowniczym lub wizualizacyjnym. Moduł ActiveX®1) używany jest tutaj jako sterownik protokołu dla protokołu przesyłania 3964R. Uzyskanie dalszych informacji dotyczących użytkowania modułu ActiveX®1) możliwe jest na żądanie.
1) Microsoft Windows® i ActiveX® są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation